2011 Badger Brew-Off Results

Best of Show

C.J. Hall, Madison, WI – Rowan’s Righteous Red Rye IPA

Franco Belgian Challenge Cup  (Mini BOS-Categories 16-18)

Jonathon Chihlar, Chicago, IL – 18C Belgian Tripel – The Confessor’s Touch

Runners up:

  1. Thomas Andrew Moore, Milwaukee, WI – 16B Belgian Pale Ale – Noble Trappist Ale
  2. David Worth, Hudson, OH – 16D Biere de Garde – Funky Farmhouse

Wooly Mammoth Award (Highest Scoring High Gravity Beer)

Jeff Scanlan, Sun Prairie, WI – 19C American Barleywine – Bitterman

Hairless Mouse Award (Highest Scoring Cider and Mead)

Peter Steinberg, Madison, WI – 27E Traditional Perry

Light Lager, Pils, Euro Amber Lager (12 Entries)

  1. Mike Frischman, Mount Horeb, WI – 1D Munich Helles – Hoodoos
  2. Peter Landerud – 3B Oktoberfest
  3. David Worth, Hudson, OH – 1D Munich Helles – Highway To Helles

Dark Lager, Bock (7 Entries)

  1. John Gunser, Mt. Horeb, WI – 5C Doppelbock – Satiator
  2. Shaun Niemeyer, Janesville, WI – 5C Doppelbock – Dopplebock 7/10
  3. Shaun Niemeyer, Janesville, WI – 4B Munich Dunkel -Munich Dunkel 6/11

Light/Amber Hybrid (7 Entries)

  1. Larry Bloom, Park City, IL – 7C Dusseldorf Altbier
  2. Peter Landerud – 6A Cream Ale
  3. Patrick Hutton, Madison, WI – 6A Cream Ale – Cream of the Crop Cream Ale

English/Scottish/Irish Pale (10 Entries)

  1. Jeff Scanlan, Sun Prairie, WI – 19C American Barleywine – Bitterman
  2. Shaun Niemeyer, Janesville, WI – 9B Scottish 70/ – Scottish Heavy
  3. Diann Thumser, Madison, WI – 9E Strong Scotch Ale – Brawny Girl
  4. HM Jeff Wala – 9E Strong Scotch Ale – Lil Coyote

American Ale (19 Entries)

  1. Larry Bloom, Park City, IL – 10B American Amber
  2. Shaun Niemeyer, Janesville, WI – 10A American Pale – APA 7/11
  3. Greg Sellek, Verona, WI – 10B American Amber – JenRen

English Brown (6 Entries)

  1. Sean Franey, Madison, WI – 11B Southern English Brown – Brown Ale
  2. Rob Kazmarek, Waterford, WI – 11C Northern English Brown – Northern English Brown Ale
  3. Eric Jones, Orfordville, WI – 11B Southern English Brown – Berkeley Brown II

Porter (7 Entries)

  1. Peter Landerud – 12B Robust Porter – Robust Porter
  2. Nick Annen, St. Paul, MN – 12A Brown Porter – Blackstead Party Porter
  3. Thomas Andrew Moore, Milwaukee, WI – 12C Baltic Porter – Poofy Tail Porter

Stout (8 Entries)

  1. Doug Kutz, Brooklyn, WI – 13F Russian Imperial Stout – Soviet Sa. W.
  2. Russ Pepe, Madison, WI – 13B Sweet Stout – Dark Horse Sweet Strout
  3. Adam Dawsom, New Berlin, WI – 13C Oatmeal Stout – Oatmeal Stout

IPA (11 Entries)

  1. C.J. Hall, Madison, WI – 14B American IPA – Rowan’s Righteous Red Rye IPA
  2. Mike Thomas, Ellkhorn, WI – 14A English IPA – Mike’s IPA
  3. Nathan Franzene – 14C Imperial IPA

Wheat/Rye (11 Entries)

  1. Peter Landerud – 15A Weizen – Weizen Bock
  2. David Worth, Hudson, OH – 15D Roggenbier – Rye Not!!
  3. Travis Housey – 15C Weizenbock

Belgian/French (16 Entries)

  1. David Worth, Hudson, OH – 16D Biere de Garde – Funky Farmhouse
  2. Thomas Andrew Moore, Milwaukee, WI – 16B Belgian Pale Ale – Noble Trappist Ale
  3. Doug Kutz, Brooklyn, WI – 16E Belgian Specialty – Bellsonic Farm House Ale
  4. HM Jeff Moriarty, John Johnson, George Kellerman, Roseville, MN – Bier de Garde

Sour (5 Entries)

  1. Chad McClure, Madison, WI – 17A Berliner Weisse – Spontaneous BW
  2. Shaun Niemeyer, Janesville, WI – 17E Gueuze – Gueze 2009/2010
  3. Max Brainard, Madison, WI – 17F Fruit Lambic

Belgian Strong (13 Entries)

  1. Jonathon Chihlar, Chicago, IL – 18C Belgian Tripel – The Confessor’s Touch
  2. Nick Annen, St. Paul, MN – 18A Belgian Blond Ale – Double Agent Blond
  3. Stephen Tomory, Johnsburg, IL – 18C Belgian Tripel – Brother Aaron’s Red 8

Fruit (5 Entries)

  1. David Worth, Hudson, OH – 20A Fruit Beer
  2. Brent Ballweg & Travis Julius, Madison, WI – Orange Honey Wheat
  3. Duana Kaufman, Hollandale, WI – 20A Fruit Beer – Grapefruit Pale Ale

Spice/Herb/Vegetable (10 Entries)

  1. C.J. Hall, Madison, WI – 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 1 – The Gazzle
  2. Thomas Andrew Moore, Milwaukee, WI – 21B Christmas/Winter Specialty Spiced Beer – Willy’s Winter Ale
  3. Stephen Tomory, Johnsburg, IL – 21A Spice, Herb, Vegetable Beer 3 – Auntie’s Butts On Fire

Smoke (6 Entries)

  1. C. J. Hall, Madison, WI – 22C Wood-Aged Beer – Arriv-Ale II (Barrel Aged Coffee Porter)
  2. Mike Chaltry, Milwaukee, WI – 22B Other Smoked Beer Rauchock
  3. Mark Schnepper & Patrick Hutton – 22B Other Smoked Beer – Smoked Porter

Mead (11 Entries)

  1. Mino Choi, Mequon, WI – 25C Other Fruit Melomel – Black Currant Melomel
  2. Jason Geye, Lake Geneva, WI – 26C Open Category Mead
  3. Mino Choi, Mequon, WI – 26C Open Category Mead – Raspberry Chipotle Mead

Cider (8 Entries)

  1. Peter Steinberg, Madison, WI
  2. Peter Steinberg, Madison, WI
  3. Zak Holmes, Madison, WI

Specialty Beer (10 Entries)

  1. Dixie Fetrow, Monona, WI – 23A Specialty Beer Black Cat Black IPA
  2. Mitch Hameister, Grayslake, IL – 23A Specialty Beer Red Rye IPA
  3. Jim Goronson, Madison, WI – 23A Specialty Beer Utopian Pale Ale

 

NextGEN Public Uploader by WebDevStudios